از بین بردن تاتو

قرار گرفتن مواد رنگی با منشا خارجی در زیر پوست باعث تغییر رنگ
 می‌شود که این تغییر را خالکوبی یا تاتو می‌گویند. خالکوبی گاهی به صورت اتفاقی، تفریحی و یا به شکل نقاشی روی پوست با ایجاد خط لب و خط ابرو و بعضی اوقات نیز با تجویز پزشک و به منظور اصلاح منظره ناخوشایند جای زخم در بعضی نقاط بدن انجام می‌شود. برخی از افراد نوعی از تاتو یا همان خالکوبی را روی بدنشان دارند که بیش از ۵٠درصد آنها تمایل دارند این خالکوبی از روی بدن‌شان پاک شود. خبر خوب برای این گروه از افراد پاک کردن تاتوها با لیزر است که نسبت به روش‌های دیگر، عوارض جانبی کمتری دارد. درحذف خالکوبی با لیزر، رنگدانه‌های رنگ تاتو با پرتو نور با شدت بالا شکسته خواهند شد و به مرور آنها را کمرنگ و محو می‌کند. از آنجا که در ایجاد خالکوبی از متدهای گوناگونی استفاده می‌شود، تکنیک‌های حذف و پاک کردن تاتو نیز متناسب با هر مورد منحصر به فرد است. در گذشته از روش‌های گوناگونی برای پاک کردن تاتو استفاده می‌کردند که در بسیاری ازموارد، زخم فوق‌العاده ناخوشایندی روی پوست ایجاد می‌شد. معمولاً درمان‌های خانگی برای پاک کردن تاتو از روی بدن موثر نخواهد بود.

مراجعه به متخصصین
برای برداشتن تاتو، از روش درمانی مناسب و مراقبت‌های ویژه بهره‌مند شوید. در صورت امکان بهتر است از پزشک خود سوال کنید تا به نصایح افراد معمولی گوش دهید. در طی حذف تاتو با لیزر، بسته به اندازه و رنگ خالکوبی، درمان متفاوت خواهد بود و ممکن است گاها برای پاک کردن یک تاتوی کوچک، مجبور باشید چندین بار به مطب پزشک مراجعه کنید. گاهی حتی به مشاوره و برنامه‌ریزی و مراقبت‌های پس از حذف نیز نیاز خواهید داشت. درمان با لیزر از بیماری به بیماردیگر و با توجه به شرایط بیمار متفاوت خواهد بود، سن، اندازه و نوع خالکوبی (آماتور و یا حرفه‌ ای)، رنگ پوست بیمار و عمق رنگدانه‌ها بر انتخاب نوع درمان موثرند.

از بین بردن تاتو
استفاده از لیزر ساده‌ترین، کم عارض‌ ترین و بهترین روش است که در صورت موثر بودن معمولاً جای زخم و اسکار به جا نمی‌گذارد. استفاده از لیزر محدودیت‌هایی دارد:  نتایج آن غیر قابل پیش‌بینی ودر بعضی از خالکوبی‌ها بی‌اثر است.  واکنش پوست بیمار به لیزر آزمایش و تاثیر اشعه بر روی قسمت کوچکی از خالکوبی اندازه گرفته می‌شود.  سپس  نور لیزر فعال شده و بر روی محل خالکوبی تابیده می‌شود.  در هر جلسه مراجعه، خالکوبی، به تدریج کمرنگ‌تر می‌شود تا به طور  کامل محو شود. بلافاصله پس از درمان، یک کیسه یخ برای تسکین بر روی محل تحت درمان قرار می‌گیرد و یک کرم آنتی‌بیوتیک و یا پماد موضعی تجویز و روی خالکوبی‌ پانسمان می‌شود تا در برابر نور خورشید محافظت شود.
اگر محل خالکوبی در قسمت نامناسبی بوده و یا آستانه تحمل درد بیمار پایین باشد، پزشک از کرم‌های موضعی و یا تزریق داروی مسکن و بی‌حس کننده استفاده می‌کند.

عوارض جانبی
در استفاده از لیزر برای پاک کردن خالکوبی عوارض جانبی کمتری (نسبت به سایر روش‌ها) وجود دارد، ولی به هر حال قبل از هر نوع تصمیم‌گیری بهتر است متوجه عوارض احتمالی آن باشید: پوست ممکن است زخم شود ولی زخم‌ها به طور دائم روی پوست باقی نمی مانند و معمولا بطور کامل پاک می شوند.  در صورت محو شدن خالکوبی از روی پوست ممکن است پوست محل خالکوبی شده تغییر رنگ دهد و رنگ آن نسبت به بقیه مناطق کمرنگ‌تر یا تیره شود که به مرور زمان بهبود می‌یابد. در پاک کردن خالکوبی‌های زیبایی، همچون خالکوبی لب‌ها خط چشم، ابرو و نیز ممکن است رنگدانه‌ها به طور کامل محو نشوند و جای خالکوبی به صورت یک سایه روی بدن باقی بماند.
امروزه پاک کردن خالکوبی با لیزر، یکی از بهترین و بی‌خطرترین روش‌ها است و استفاده از آنها انقلابی در از بین بردن خالکوبی ایجاد کرده است، ولی از آنجا که در خالکوبی از رنگ‌های متعدد استفاده می‌شود و رنگدانه‌ها نیز در عمق پوست نفوذ می‌کنند، برای تخریب آنها به جلسات متعدد و طول موج‌های متفاوت نیاز است.  در حدود نیمی از بیماران تحت درمان با لیزر، معمولا تغییرات گذرای رنگدانه‌های طبیعی پوست در مدت شش الی دوازده ماه برطرف می‌شود و به ندرت ممکن است این اثر دائمی باشد.